Køkken med spræl
Rita er meget farveglad og ønskede sig derfor kakler med “spræl i”, der skaber kontrast til hendes knaldrøde sofa (køkken og stue går ud i et- så man ser sofaen fra køkkenet og omvendt). Valget faldt på grønne kakler. Rød og grøn… så kan der vist ikke kommer mere knald på farverne.

For at komme stuen lidt i møde og gøre køkkenet lidt mindre “elementagtigt”, lavede jeg et “kakkelbillede” over komfuret – som du kan se, er de store kakler med motiverne indrammet af mindre og mørkere kakler, så det bliver mere som et billede og giver dermed et lidt mere “stueagtigt” udtryk.

Derudover lavede jeg 48 skuffegreb i forskellige udformninger, som en lille farvebombe på hver skuffe.

Udover kakler over komfuret og skuffegreb, skulle vi også have en frise bag vasken til at tage stænkene – og hvad er mere grønt end en græshoppe….;)
Fakta
Kaklerne fremstilles i formater, farver og med motiver lige efter dit ønske. Materialet er stentøjsler, og de er frostsikre, så de kan også anvendes i udekøkkenet.
Pris på kaklerne afhænger af format, antal og eventuelle motiver.
Priseksempel: 1 m2 kakler med formatet 9,6 x 9,6 cm (10×10 cm inkl. fuge) koster 5250,- Skal du bruge mindre end 1 m2 tillægges et startgebyr på 500,- Kvadratmeterprisen bliver højere hvis kaklerne skal være mindre. Ønsker du motiver på nogle af kaklerne, beregnes det særskilt
Kaklerne er 100% håndlavede og unikke i deres udtryk, og du vil kunne opleve små variationer i farve og format. Dette giver kaklerne deres unikke og charmerende udtryk. Jeg anbefaler en fugebredde på 4 mm, som kan “absorbere” de små størrelsesforskelle
Drømmer du om unikke og helt personlige kakler til dit hjem...?
– er du velkommen til at kontakte mig!