Så blev det vinter med sne og bidende frost, men heldigvis også med solskin og lys -det var tiltrængt.
Det er tydeligt at fuglene får reduceret deres muligheder for at søge føde når frosten bider og sneen dækker jorden. Samtidig er der også ved at være “udsolgt” i busketterne. Normalt plejer jeg at fylde mine foderautomater ca. hver 3. dag, men i disse dage er de tømt på en dag!

Det ser ud som om, de kommer i flokke af forskellige fuglearter – Det er bestemt ikke mig der har indført apartheit i haven.

Billederne er taget igennem mit vindue, som jo nok kan trænge til en venlig pudseklud….
På vej ud af værkstedet fangede jeg sidst på dagen denne solsort, der nu havde erobret sig retten til maden.

Nyd vinteren, lige pludselig er den ovre! Mange hilsner fra Helle
6 Comments
Hej kære Helle
Ja – jeg skal love for, det går stærkt ved foderhusene nu. Og det er sjovt at følge med i de forskellige fugles livretter.
Her sætter blåmejser og musvitter op mod 2 kg jordnødder til livs hver uge – og så er der skovspurvene, som elsker hampefrø. Jeg har i år hverken set dompap eller sjagger – måske kommer de nu, hvor vinteren for alvor har taget fat.
Fortsat god weekend
Marie-Louise
http://www.den-frodige-have.blogspot.com
Kære Helle, der er også travlhed udenfor mit vindue! Småfuglene flokkes om mejsekugle-tagene, som du har drejet, glaseret og udført på smukkeste vis. Det er en stor fornøjelse at betragte, og jeg er bare så glad for mine mejsekugle-tage; når noget både er kønt og fungerer, er det lige mig : – )
Kh Birgitte
Kære Birgitte.
Ja, det er faktisk også noget af det jeg elsker ved at være keramiker -at forene det æstetiske med det nyttige -at skønhedden bliver en del af hverdagen. Så derfor glæder det mig virkeligt at du er glad for mejsekugletagene, og at fuglene finder føde:)
kærlig hilsen Helle
Skønne vinterbilleder 🙂
Her bliver der også fodret et par gange om dagen – og vandet skal vi også huske, selvom det hurtigt fryser.
Nyde vinteren… jah… det er uden tvivl smukt, men jeg vil nu hellere have mildt vejr 😉
Kh. Marlene
Kære Marlene, ja det var faktisk også lidt ironisk ment -det med at nyde vinteren!:)
Jeg har også været ude for 3. gang i dag og give hønsens optøet is =vand, som efter ½time er is igen!
kærlig hilsen Helle
Nå ok, den fangede jeg ikke 😉
Ja, det er fast arbejde – det samme her.
Kh. Marlene